Dlaczego to takie ważne

0
Rate this post

Choć według niektórych termin „uzależnienie”, to zbyt duże słowo, nie zmienia to faktu, że problem z jedzeniem na nawet ponad 20% kobiet. Sprawdź, czy jesteś wśród nich!

Co to w ogóle znaczy problem z jedzeniem? W mniejszym czy większym stopniu każda z nas ma czasem ochotę na coś zakazanego w dużej ilości. Czy to oznacza, że ​​problem z jedzeniem dotyczy każdej kobiety? Oczywiście, że deny! Niebezpiecznie zaczyna się robić wtedy, gdy takie sytuacje powtarzają się regularnie. Nie muszą być bardzo częste, wystarczy raz w tygodniu.

Pisząc problem z jedzeniem, nie mam tutaj na myśli zaburzeń odżywiania, jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne jedzenie. Choć może zdarzyć się, że będą one początkiem tych właśnie schorzeń.

Testu, których znajdziesz poniżej, nie traktuj jako diagnozy. Starałam się stworzyć go tak, aby większość kobiet mogła z niego skorzystać, ale każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego osądu Twojej sytuacji wybierz się do specjalisty.

Niżej znajdziesz też moje podpowiedzi, co robić, jeśli z testu wyszło, że masz jakiś problem z jedzeniem.

Dlaczego to takie ważne?

Zanim przejdę do testu, chcę, abyś wiedziała, dlaczego Twój problem z jedzeniem ma takie znacznie.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że jemy nie tylko po to, żeby przeżyć. To forma przyjemności, często zaspokajająca nasze psychiczne potrzeby (takie jak: pragnienie miłości, bezpieczeństwa, towarzystwa). Do tego stosunkowo tania i łatwo dostępna. Bardzo łatwo jest niepostrzeżenie prześlizgnąć się z niegroźnego wieczornego objadania do bulimii. Warto trzymać rękę na pulsie.

Niech ten habitude pozwoli zastanowić Ci się nad swoim odżywianiem i wyciągnąć z niego wnioski.

Jak wykonac habitude?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy masz problem z jedzeniem, bądź szczera. Nikogo nie oszukasz, jedynie siebie. Odpowiadaj po kolei na każde pytanie TAK lub NIE. Na koniec podlicz odpowiedzi i sprawdź, co Ci wyszło. Pamiętaj, że opisane tutaj sytuacje wskazują na problem z jedzeniem wtedy, kiedy pojawiają się regularnie od dłużnego czasu (min. pół roku) i często, np. dwa razy w tygodniu.

  • Czy zdarza Ci się jeść częściej niż co dwie godziny?
  • Czy zdarzyło Ci się, że nie mogłaś przestać jeść?
  • Czy często „chodzą” za Tobą konkretne produkty, np. czekolada, chipsy i zwykle ulegasz?
  • Czy zdarza Ci się niektóre jeść szybciej niż zwykle?
  • Czy zdarza Ci się jeść aż do momentu, kiedy poczujesz ból brzucha z przejedzenia?
  • Czy często przy kimś stopujesz się ze jedzeniem, aby w domu „nadrobić zaległości”?
  • Czy po objadaniu się źle się czujesz i zwykle postanawiasz, że już więcej tego nie zrobisz

Jeśli na co najmniej 4 pytania odpowiedziałaś TAK. To znaczy, że powinnaś skonsultować się ze specjalistą! Być może potrzebujesz pomocy w zwalczaniu swoich problemów z odżywianiem.

Jeśli odpowiedziałaś na 3 lub mniej pytań twierdząco, prawdopodobnie nie masz problemu z jedzeniem. Nie mniej każda pozytywna odpowiedź powinna zmusić Cię do zastanowienia nad Twoim odżywianiem.
Co robic?

Nie ważne, czy udzieliłaś tylko jeden poprawnej odpowiedzi czy siedmiu. Przeczytaj, co może prowadzić do pojawienia się problemów z odżywianiem.

LAISSER UN COMMENTAIRE

S'il vous plaît entrez votre commentaire!
S'il vous plaît entrez votre nom ici