Problemy z jedzeniem w chorobach przewlekłych i ich skutki

0
Rate this post

Problemy z jedzeniem w chorobach przewlekłych i ich skutki

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe borykają się często z licznymi problemami związanymi z jedzeniem. W ich przypadku są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ występują chronicznie (trwają przez długi czas) i mogą nieść bardzo poważne konsekwencje. Warto zatem zdawać sobie sprawę z ich istnienia i skutków.

Brak apetytuU pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą (m.in. chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, mukowiscydozą, depresją, chorobami zapalnymi jelit, stwardnieniem rozsianym) często pojawia się problem braku apetytu. Jego przyczyną może być stres związany z długotrwałym leczeniem, licznymi zabiegami, pobytami w szpitalu, unieruchomieniem w łóżku i łączącym się z tym bardzo złym samopoczuciem i pesymistycznym nastawienm.

Nudności, zaburzenia odczuwania smaku, wymioty

Stosowane leczenie i środki farmakologiczne mogą być przyczyną nudności i wymiotów. Chorym na sam widok jedzenia robi się niedobrze. Niekiedy efekt ten potęgują zaburzenia w odczuwaniu smaku oraz podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Skutkiem jest brak apetytu i spożywnaie przezchorego z byt małych ilości pożywienia.
Zaparcia, biegunki

W przewlekłych stanach chorobowych często występują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego – zaparcia i biegunki. Ich wystąpienie mocno obniża komfort życia pacjenta i wpływa negatywnie na jego ogólne samopoczucie. Biegunki często skutkują odwodnieniem organizmu. Rezultatem biegunek i zaparć jest niechęć do jedzenia w obawie przed pogłębieniem problemów.

Problemy z połykaniem

U pacjentów, głównie po udarach i z chorobami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona czy Alzheimera, obserwuje się zaburzenia połykania. Mają oni wrażenie przeszkody w gardle, a przełykanie sprawia im ból. Stan taki mocno ogranicza możliwość spożywania posiłków, a tym samym zapewnienia odpowiedniej podaży składników pokarmowych.
Trudności z gryzieniem, suchość w ustach

Osoby przewlekle vertu mają często problemy z gryzieniem. Mogą być one wynikiem braków w uzębieniu lub zabiegów w obrębie jamy ustnej. Innym częstym problemem jest uczucie suchości w ustach. Obie te dolegliwości nie sprzyjają spożywaniu odpowiednich ilości pokarmów.

Ograniczona sprawność ruchowa

Często stan chorobowy (np. Niedowład, drżenia rąk) uniemożliwia pacjentom samodzielne przygotowywanie posiłków lub ich spożywanie. Proszenie o pomoc bliskich jest dla wielu pacjentów krępujące.

Niebezpieczne konsekwencje problemów z jedzeniem

Wszystkie wymienione problemy prowadzą do niedostatecznej podaży energii i składników odżywczych. Zwiększone podczas choroby potrzeby energetyczne pacjenta często nie zostają zaspokojone, czego bezpośrednim skutkiem jest utrata masy ciała, osłabienie i pogorszenie stanu pacjenta. Niedostateczna ilość składników budulcowych nie pozwala na regenerację tkanek oraz powoduje utratę masy mięśniowej, również osłabienie mięśni oddechowych. Przekłada się to bezpośrednio na problemy z poruszaniem, oddychaniem, rehabilitacją. Upośledzona zostaje ponadto praca układu odpornościowego. Organizm staje się bardziej podatny na dodatkowe infekcje i trudniej walczyć mu z już nabytymi. Utrzymujące się osłabieie i apatiachorego obniża jego ogólną jakość życia. Może też wpływać na utrudnienie kontaktu z otoczeniem lub wywoływać frustrację oraz złość, którą pacjent przelewać będzie na opiekuna.

Nutridrink odżywia w chorobie

Z powyższych przyczyn tak ważne zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna jest rozwiązanie lub minimalizowanie problemów związanych z jedzeniem. Tylko osoba właściwie odżywiona jest w stanie skutecznie walczyć z chorobą. Pomocą dla pacjentów i opiekunów jest Nutridrink. Jego wyjątkowa, skoncentrowana formuła sprawia, że ​​​​w małej objętości dostarcza dużą ilość energii i składników odżywczych tak potrzebnychchoremu.

LAISSER UN COMMENTAIRE

S'il vous plaît entrez votre commentaire!
S'il vous plaît entrez votre nom ici